معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری:

دادسرای ویژه روحانیت به تکلیف شرعی و قانونی خود عمل کند

۰۶ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۰:۳۱ کد : ۱۵۴۷۷ پر بازدیدترین اخبار تاپ خبر اخبار دانشگاه
رییس مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در واکنش به آتش زدن کتاب معتبر "هریسون"، این اقدام را وهن اسلام و اهانت به مقدسات تلقی کرد و اقدامات این پزشک نما را مداخله آشکار در امور پزشکی و دارویی و قابل تعقیب کیفری دانست.
دادسرای ویژه روحانیت به تکلیف شرعی و قانونی خود عمل کند

دکتر محمود عباسی در گفت‌وگو با ایسنادفتر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه در شگفتم که چرا مسئولان قضایی با اقدامات مجرمانه چنین افرادی برخورد نمی‌کنند، اظهار کرد: دادستان ویژه روحانیت در قبال اعمال مجرمانه چنین افرادی مسئولند و باید پاسخگوی مردم باشند.

وی ادامه داد: سالهاست که تبریزیان(فردی که اقدام به آتش زدن کتاب هریسون کرده است) به مداخله آشکار در امور پزشکی و دارویی می‌پردازد و متاسفانه مسئولان قضایی در قبال شکایات و پرونده‌های متشکله علیه وی مماشات می‌کنند که شاید نگرانی آنان ناشی از ملبس بودن تبریزیان به لباس روحانیت باشد. با چه زبان و منطقی باید به مسئولان گفت که طبق ماده یک قانون مربوط به مقررات پزشکی  و دارویی اقدامات کسی که فاقد مدرک پزشکی از دانشگاه و پروانه اشتغال به حرفه پزشکی از وزارت بهداشت یا دانشگاه‌های علوم پزشکی است مجرمانه و طبق ماده ۳ اصلاحی همین قانون قابل تعقیب کیفری است، حتی اگر مرتکب آن، فردی قدیس و روحانی باشد. اگر چُنین فردی به شرع  اعتقاد داشت در جامعه دینی و اسلامی از خط قرمز قوانین عبور نمی‌کرد و با اقدامات غیرقانونی خود جان بیماران را به مخاطره نمی‌انداخت.

رییس انجمن علمی حقوق پزشکی ایران با اشاره به علت آتش زدن یک کتاب معتبر علمی توسط یک روحانی، گفت: بدون تردید بی‌تفاوتی جامعه و مسئولان در قبال اقدامات غیرقانونی چنین افرادی موجب گستاخی آنان شده است. متاسفانه سالهاست این روحانی پزشک نما با انتساب برخی مسائل به مذهب که نوعاً هم پایه و اساس علمی ندارد، موجب وهن اسلام شده و شکایات و پرونده‌های متشکله هم راه بجایی نبرده است در حالیکه مسئولان رسمی کشور طب سنتی را به طب ایرانی منتسب می‌کنند اصرار چنین افرادی به انتساب این موارد به مذهب بنظر می‌رسد به منظور سواستفاده از جهل مردم صورت می‌گیرد.

این قاضی سابق دادسرای پزشکی و دارویی تهران در ادامه افزود: آتش زدن یک کتاب درسی و مرجع پزشکی با هیچ عقل و منطقی سازگاری ندارد و ارتکاب آن توسط یک روحانی موجب وهن اسلام است آن هم اسلامی که پیامبرش به مسلمانان تاکید می‌کند علم را فرا گیرید ولو اینکه در چین باشد. داروهای دست سازی که این فرد پزشک نما به بیماران  می‌دهد علاوه بر اینکه آنان را از معالجه معمول بازمی‌دارد عمدتاً داروهایی فاسد و غیر قابل مصرف و عمدتاً مضر و غیر استاندارد است که تولید و عرضه آن جرم و قابل مجازات است.

 معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری در پاسخ به این سئوال که برای برون رفت از این چالش‌هایی که جامعه اسلامی را تهدید می‌کند چه باید کرد،  گفت: ما در این زمینه‌ها به روشنگری دینی نیازمندیم. فاجعه‌ای که در طول تاریخ جهل مقدس بر سر دین آورده است از همه فجایع بالاتر است. در پایان همه دوستان را به مطالعه کتاب روشنگری دینی "فاجعه جهل مقدس" اثر دانشمند فرهیخته حضرت آیت الله جناب آقای دکتر محقق داماد توصیه می‌کنم.


نظر شما :