استرس مشکلات ناباروری را تشدید می‌کند

۱۶ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۰ کد : ۱۵۸۹۳ پر بازدیدترین اخبار اخبار دانشگاه
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که استرس مشکلات ناباروری را تشدید می‌کند، گفت: درمان کمک باروری در ایران کامل است و میزان موفقیت روش‌های کمک باروری در ایران مشابه موفقیت در کشورهای دیگر بوده و کمبودی در زمینه نداریم‌.
استرس مشکلات ناباروری را تشدید می‌کند

به گزارش ایسنادفتر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر زهرا حیدر، متخصص زنان و فلوشیپ ناباروری صبح چهارشنبه در حاشیه برگزاری سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی که تا ۱۸ بهمن ماه در سالن ابوریحان مرکز همایش‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه خواهد داشت، درباره موضوع ناباروری اظهار داشت: ناباروری از مشکلاتی است که نه تنها زوج‌ها بلکه خانواده‌ها را درگیر می‌کند چرا که گاهی والدین زوجین به دلیل تنش عصبی فرزندان خود گرفتار مشکلات ناشی از ناباروری فرزندان خود می‌شوند.

وی افزود: استرس مشکلات ناباروری را تشدید می‌کند و سیر درمان را با اختلال همراه می سازد لذا زوجین نابارور برای پیشگیری از عوارض ناشی از استرس باید صبور باشند و با آرامش راه‌های درمان ناباروری را طی کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: در صورتی که زنان سن کمتر از ۳۵ سال داشته باشند یک سال فرصت بارداری خود به خودی به زوجین داده می شود ولی اگر سن زن بالای ۳۵ سال و سن مرد بالای ۴۰ سال باشد و یا سابقه بیماری خاصی در  زوجین وجود داشته باشد باید برای درمان زودتر به پزشک مراجعه کنند و برای بارداری مشورت بگیرند.

 دکتر حیدر خاطرنشان کرد: زوجین نابارور بهتر است برای درمان مشکلات خود در این زمینه به مراکز ناباروری مراجعه کرده و تحت نظر پزشکان فوق تخصص اقدامات درمانی را طی کنند و این مسئله سبب می‌شود که درمان سریع‌تر و به صورت منسجم تر انجام گیرد.

این فلوشیپ ناباروری گفت: خوشبختانه در حال حاضر درمان کمک باروری در ایران کامل است و همه تکنیک‌های نوین در کشور ما در این زمینه وجود دارد همچنین میزان موفقیت روش‌های کمک باروری  ایران مشابه موفقیت در کشورهای دیگر بوده و کمبودی در زمینه نداریم‌.

 وی خاطرنشان کرد: ۱۰ تا ۱۵ درصد زوجین دچار مشکلات ناباروری هستند که این مسئله عوامل مختلفی را شامل می‌شود و می‌تواند مربوط به زنان یا مردان باشد که در زنان عملکرد نامناسب تخمدان و مشکل رحمی عمده دلیل ناباروری محسوب شود.

دکتر حیدر گفت: تقریبا در یک سوم موارد ناباروری علت واضح یافت نمی‌شود و باید از درمان های کمک باروری جهت رفع این مشکل استفاده کرد.


نظر شما :