عوارض چاقی در زنان باردار

۱۶ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۵:۲۹ کد : ۱۵۸۹۴ پر بازدیدترین اخبار اخبار دانشگاه
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به عوارض چاقی در زنان باردار گفت: فشار خون بالا در زنان باردار ممکن است سبب مرگ مادر شود.
عوارض چاقی در زنان باردار

به گزارش ایسنادفتر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر پریچهر پورانصاری، فلوشیپ طب مادر و جنین صبح امروز چهارشنبه در حاشیه برگزاری سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی در سالن ابوریحان مرکز همایش‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مطرح کرد: چاقی یکی از مشکلاتی است که ابتلا به آن برای مادران باردار و جنین عوارض زیادی را می‌تواند به همراه داشته باشد بنابراین پیشگیری از آن و درمان به موقع چاقی بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: مادران باردار چاق در معرض ابتلا به بیماری‌های دیگری همچون دیابت بارداری و مسمومیت بارداری ناشی از فشار خون بالا هستند به طوری که فشار خون بالا در بارداری می‌تواند منجر به مرگ مادر شود بنابراین پیشگیری از چاقی در زنان باردار و درمان آن بسیار ضرورت دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: افرادی که گرفتار بیماری چاقی هستند از اختلالات خواب و آپنه خواب نیز رنج می‌برند که این موضوع در بارداری تشدید می‌شود و می‌تواند عوارضی را برای مادر باردار و جنین به همراه داشته باشد.

دکتر پورانصاری خاطرنشان کرد: زنان باردار در معرض ابتلا به زایمان‌های زودرس ثانویه و خود به خودی هستند که زنان باردار چاق این وضعیت در آنها احتمال بیشتری را دارد و به نوعی برای زنان باردار و جنین آنها دردسرساز است.

مسئول پنل چاقی در سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی زنان و نازایی گفت: جنین‌های مادران چاق می‌توانند دچار اختلال رشد مانند وزن بالای موقع تولد باشند که این می‌تواند پس از تولد باعث چاقی و افزایش خطر ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی در آینده شود.

 وی تاکید کرد: زنان چاقی که قصد بارداری دارند باید حتماً قبل از بارداری از مشاوره های لازم بهره‌مند شوند و وزن آنها بسته به سن و میزان چاقی شان   بر اساس  BMI یا توده بدنی اصلاح شود که این اصلاح در برخی از افراد تنها با رژیم غذایی یا ورزش و در برخی از افراد درصورتی که چاقی آنها از نوع مرضی باشد با عمل جراحی چاقی درمان و کنترل می‌شود.


نظر شما :