طرح شهید سلیمانی راهی برای ارتقای زیرساخت‌های بهداشتی تهران

۱۱ دی ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۸ کد : ۲۶۴۹۹ اخبار دانشگاه
فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به وسعت جغرافیایی شهر تهران و چالش های بهداشتی ناشی از آن گفت: پوشش مویرگی طرح محله‌محور شهید سلیمانی برای مبارزه با کرونا را در استان تهران می‌توان یک اتفاق بزرگ تاریخی دانست که می‌تواند نقش بسزایی در رفع مشکلات زیرساخت‌های بهداشتی استان داشته باشد.
طرح شهید سلیمانی راهی برای ارتقای زیرساخت‌های بهداشتی تهران

به گزارش ایسنا دفتر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی در رزمایش طرح محله محور شهید سلیمانی که در منطقه مشیریه تهران برگزار شد، این طرح را طرحی مستحکم، پیوسته و مستمر توصیف کرد که بیش از آنکه بهداشتی باشد، ابعاد اجتماعی در آن لحاظ شده است.

وی بخش عمده‌ای از تقلیل و کاهش آمار مبتلایان، بیماران بستری در بیمارستان‌ها و بخش‌های مراقبت‌های ویژه همچنین فوتی‌های کرونا را ناشی از آثار اجرای طرح شهید سلیمانی عنوان کرد.

زالی با بیان اینکه راهبرد اصلی اجرای این طرح معطوف بودن به ظرفیت‌های مردمی است، اظهارکرد: اجرای این طرح پیشگیری، ردیابی، غربالگری، تشخیص و مداخلات زودتر درمانی را در بر دارد که موجب کاهش ابتلا و مرگ و میر می شود. با اجرای این طرح شاهد شکل‌گیری مشارکت جمعی، انجام کار تیمی و همگرایی هستیم که تمرین بسیار خوبی است.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به گستردگی جغرافیایی شهر تهران و چالش‌های بهداشتی ناشی از آن گفت: پوشش مویرگی این طرح در استان تهران را می‌توان یک اتفاق بزرگ تاریخی دانست که می‌تواند نقش بسزایی در رفع مشکلات زیرساخت‌های بهداشتی استان داشته باشد.

وی همچنین با بیان اینکه طرح محله محور شهید سلیمانی می تواند به پررنگ شدن هویت محلی کمک کند، اجرای این طرح را گامی برای تقویت عواطف انسانی در قالب محلات عنوان کرد.

زالی با اشاره به ریشه کنی بیماری‌های واگیرداری همچون فلج اطفال و اجرای طرح ملی غربالگری فشارخون بر نقش مهم بسیج در اجرای موفق این اقدامات تاکید کرد.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران در ادامه با اشاره به پیچیدگی فرایند تولید واکسن کرونا یادآور شد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون بیش از ۱۵۶ شرکت علمی و تحقیقاتی که سابقه تولید واکسن نیز داشته‌اند برای تولید واکسن کرونا وارد عرصه شده‌اند که کمتر از ۱۰ درصد آن‌ها توانستند وارد مراحل بعدی تولید واکسن شوند.

زالی درباره بهره برداری از واکسن ایرانی کرونا در روز گذشته، تکنولوژی مورد استفاده برای ساخت این واکسن را تضعیف ویروس عنوان کرد و گفت: در آینده نه چندان دور سایر تکنولوژی‌های ساخت واکسن نیز در تولید واکسن ایرانی کرونا افتتاح خواهد شد.

وی ضمن درخواست از دولت برای انجام اقدامات لازم جهت واردات واکسن خارجی برای ایمن سازی گروه های پر خطر همچون کادر درمان، سالمندان، زنان باردار و افراد داری بیماری‌های زمینه‌ای، تسریع در فرایند تولید واکسن داخلی و اجرای طرح شهید سلیمانی را گام‌هایی محکم و اثر بخش برای کاهش چشمگیر بیماری کووید ۱۹ در کشور عنوان کرد.

در بخش دیگری از این مراسم سرهنگ دوم پاسدار جمال مغروری - فرمانده ناحیه مقاومت بسیج مالک اشتر -زضمن گرامیداشت یاد شهدا به ویژه شهید سردار حاج قاسم سلیمانی، درباره اجرای طرح شهید سلیمانی در منطقه ۱۵ استان تهران اظهار کرد: در این طرح که ۲۰۰۰ بسیجی به خانه‌های مردم در محله های منطقه ۱۵ مراجعه کردند، ۴۵۳۰ مورد مشکوک به کرونا شناسایی شد. افراد مشکوک به کرونا به مراکز سلامت و خانه های بهداشت ارجاع داده شدند و وضعیت درمان آنان پیگیری شد.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج مالک اشتر تهران بزرگ با بیان اینکه منطقه ۱۵ تهران جزو مناطق آلوده به کرونا بود، گفت: اکنون با اجرای این طرح و به گفته مسئولان مراکز بهداشتی و درمانی، این منطقه وضعیت بهتری دارد.

وی افرود: این طرح که از ۴۰ روز گذشته شروع شده است با همکاری و حضور پرشور خواهران و برادران بسیجی و با تفکر و بصیرت بسیجی به صورت داوطلبانه هنوز در حال اجراست.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج مالک اشتر با تاکید بر اینکه باید قدردان مدافعان سلامت باشیم، گفت: شهدا راه را نشان دادند و حاج قاسم سلیمانی آن را تثبیت کرد. مدافعان سلامت نیز در مسیر دفاع از جان مردم در مقابل بیماری کووید ۱۹ خدمات ارزنده ای ارایه و حتی جانشان را نثار کردند.

وی ابراز امیدواری کرد: با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، در آینده نزدیک شاهد کاهش بیشتر شمار مبتلایان و مرگ و میر  ناشی از بیماری کووید۱۹ باشیم.

همچنین سردار محمود حسینی - جانشین قرارگاه سلامت و دفاع زیستی تهران بزرگ - با گرامیداشت یاد و خاطره شهید سلیمانی، از کادر بهداشت و درمان و نیروهای بسیج که در اجرای طرح شهید سلیمانی از هیچ تلاشی فروگذار نکردند، قدردانی کرد.

وی با بیان اینکه ایران از جمله چهار کشور آسیایی است که بیشتر از سایر کشورها در معرض حوادث غیرمترقبه زیادی همچون سیل و زلزله قرار می گیرد، یادآور شد: کشور از یک سال گذشته مورد هجوم بی‌رحمانه ویروس کرونا قرار گرفته است و مردم، مسئولان و نیروهای بسیج در کنار کادر بهداشت و درمان با تمام ظرفیت خود به مقابله با کرونا پرداختند.

حسینی با بیان اینکه کادر بهداشت و درمان همچون هشت سال دفاع مقدس هرچه در توان داشتند برای مقابله با این ویروس و نجات جان مردم ارایه کردند، مدیریت و رهبری، برنامه ریزی، همدلی و وحدت و استفاده از ظرفیت های تخصصی را از مهمترین عوامل غلبه بر بحران کرونا در کشور عنوان کرد.

وی با اشاره به حمایت های مقام معظم رهبری در مدیریت بحران کرونا اظهار کرد: در مرحله دوم کرونا در کشور، برخی پیش بینی می‌کردند تعداد تلفات به بیش از ۱۰۰۰ نفر در روز برسد اما با عنایت پروردگار و اهل بیت و تاکید مقام معظم رهبری بر انجام کار مجاهدانه و وحدت بین نیروها خوشبختانه این اتفاق نیفتاد.

حسینی با بیان اینکه برای تدوین این طرح از پشتوانه علمی کادر درمان همچنین دانشگاهیان بهره گرفته شده است، اظهار کرد: برای اجرای این طرح افرادی که باور دارند اقدامات آنان موثر است، انتخاب شدند تا با همدلی سه مقوله مراقبت، حمایت و نظارت را محقق کنند.

وی اعتماد مردم به مراکز بهداشتی محلی و منطقه ای را از دستاوردهای طرح شهید سلیمانی دانست و گفت: در هر ۳۳۶ محله تهران یک پایگاه سلامت مستقر شده است که با مردم در ارتباط هستند و در کنار حمایت‌های بهداشتی به حمایت‌های معیشتی نیز می پردازند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، حسینی در پایان اظهار امیدواری کرد که هرچه سریعتر با وحدت و همدلی نیروهای مختلف مردمی، بسیجیان و کادر بهداشت و درمان شاهد برگزاری جشن پیروزی مبارزه با کرونا در کشور باشیم.

انتهای پیام


نظر شما :