در راستای مأموریت‌های کلان جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود؛

دوره آموزشی تربیت مراقب سالمند در منزل

۰۱ خرداد ۱۴۰۲ | ۰۸:۱۵ کد : ۵۷۳۰۰ پر بازدیدترین اخبار آموزشی تاپ خبر
سرپرست معاونت آموزشی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی از برگزاری دوره آموزشی تربیت مراقب سالمند در منزل در این واحد جهاددانشگاهی خبر داد.
دوره آموزشی تربیت مراقب سالمند در منزل

به گزارش روابط‌عمومی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی؛ حمید حمزه زاده، سرپرست معاونت آموزشی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت و ضرورت توجه به سیاست‌های کلی جمعیت به‌ویژه پدیده سالمندی جمعیت در ایران، اظهار کرد: گزارش­های آماری و جمعیت‌شناسی در ایران حاکی از آن است که ترکیب سنی جمعیت به‌سرعت در حال تغییر است و جمعیت سالمندان کشور در آینده­ای نه‌چندان دور افزایش قابل‌ملاحظه‌ای خواهد داشت.

وی با بیان این که پیشگیری، پایش و ارتقای سلامت سالمندی در راستای مأموریت‌های کلان جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی قرار دارد، خاطرنشان کرد: سالمندان گروه خاصی از افراد جامعه هستند که نیازهای مختص سن خود را دارند و مراقبت از سالمندان به علت فراوانی بالای بیماری‌هایی نظیر فشارخون، قلبی _ عروقی، روحی _روانی، دیابت، اختلالات تنفسی، کاهش قدرت بینائی و شنوائی، ضعف‌های استخوانی _ عضلانی و ... نیازمند داشتن دانش، مهارت و تخصص بالا است.

حمزه زاده در ادامه با اشاره به افزایش رده سنی در ایران و به دنبال آن افزایش تقاضای خانواده‌ها به دریافت خدمات مراقبتی سالمند گفت: باتوجه‌به صنعتی‌شدن جامعه خانواده‌ها به علت مشغله‌های فراوان یا شاغل بودن بیرون از خانه معمولاً نمی‌توانند در انجام فعالیت‌های روزمره به سالمندان کمک کنند و باتوجه‌به ترجیح سالمندان برای سکونت در خانه و داشتن استقلال در نتیجه استفاده از خدماتی تحت عنوان پرستاری یا مراقب سالمند لازم و ضروری است تا خانواده‌ها به‌راحتی بتوانند سالمندان خود را به افراد آموزش‌دیده و خبره بسپارند.

سرپرست معاونت آموزشی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه  موضوع تکریم سالمندان و ایجاد شرایط لازم برای تأمین سلامت و نگهداری آنان در خانواده مسئله مهم و موردتوجه است، تصریح کرد: دوره آموزشی تربیت مراقب سالمند در منزل در جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی باهدف ارتقای کیفیت زندگی و تأمین سلامت و نگهداری سالمندان در خانواده، تربیت نیروی کارآموزش دیده جهت حفظ و نگهداری فیزیکی و ذهنی سالمندان و ارتقای آگاهی مراقبین در زمینه سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها و خودمراقبتی در سالمندان تدوین شده است.


نظر شما :