جهاددانشگاهی در تحریم ها موفقیت های بسیاری داشته است/چله دوم جهاد را موفق تر از قبل پیش می بریم

۱۲ مرداد ۱۴۰۲ | ۱۴:۵۱ کد : ۶۰۵۳۱ پر بازدیدترین اخبار تاپ خبر
رییس جهاددانشگاهی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه خوشبختانه این نهاد توانسته در تنگنا و تحریم ها موفقیت های بسیاری داشته باشد، گفت: امیدواریم با حمایت مدیران کشور و تلاش عالمانه و تحول آفرین همکاران جهادگر چلّه دوم جهاد را پویاتر و موفقیت آمیزتر از قبل، پیش ببریم.
جهاددانشگاهی در تحریم ها موفقیت های بسیاری داشته است/چله دوم جهاد را موفق تر از قبل پیش می بریم

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر حسن مسلمی نائینی رییس جهاددانشگاهی در آستانه ۱۶ مردادماه، چهل و سومین سالگرد تشکیل این نهاد، در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه امروز (13 مرداد) تهران ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (ع) و محکومیت جسارت و هتک حرمت عده ای جیره خوار و بازی خورده در کشورهای اروپایی به ساحت قرآن کریم بیان کرد: دولت های غربی که خود را مهد آزادی می دانند تحت بهانه همین آزادی بیان آنها را حمایت می کنند.

وی در ادامه به ارایه گزارشی از دستاوردهای جهاددانشگاهی در حوزه‌های پژوهش و فناوری، فرهنگی، آموزش و کارآفرینی و تجاری سازی فناوری پرداخت و تصریح کرد: شانزدهم مردادماه امسال در آستانه چهل و چهارمین سالروز تشکیل جهاددانشگاهی که به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی «مولود مبارک انقلاب و جز معدود رویش های اصلی خود انقلاب است» هستیم.

رییس جهاددانشگاهی با بیان اینکه این نهاد 43 سال از حیات پرافتخار خود را پشت سر می گذارد، اظهار کرد: نهادی که از ابتدای فعالیت در سال 1359 همواره مصمم بوده تا با اعتماد به جوانان و تکیه بر مدیریت جهادی الهام گرفته از ایمان اسلامی در راه عزت و پیشرفت دانش بنیان کشور قدم بردارد.

دکتر مسلمی نایینی در ادامه به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص جهاددانشگاهی اشاره کرد و یادآور شد: ایشان می فرمایند «به نظر من جهاددانشگاهی فقط یک نهاد نیست، بلکه یک فرهنگ است، یک سمت گیری و حرکت است هرچه بتوانیم ما این فرهنگ را در جامعه گسترش دهیم و آن را پایدار و استوار کنیم، کشور را به سمت سربلندی، عزت و استقلال حقیقی بیشتر از پیش برده ایم».

وی افزود: جهاددانشگاهی مبدع خودباوری ملی و خط شکنی در علوم جدید و توسعه آن در کشورمان، فرهنگ اشاعه علم نافع و تحقیقات کاربردی، فرهنگ اعتماد به جوانان، فرهنگ تلفیق علم و ایمان، فرهنگ تلاش جهادگونه و عالمانه، فرهنگ ما می توانیم، فرهنگ نوآوری، فرهنگ عزت آفرینی، فرهنگ پویا، شادی آفرین و امیدبخش است.

دکتر مسلمی نائینی در ادامه به گزیده ای از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره جهاددانشگاهی اشاره کرد و گفت: ایشان فرموده اند «شما به عنوان جهاددانشگاهی جز بهترین مراکزی هستید که می توانید در این مسأله تحقیق و علم اهتمام بورزید و احساس مسئولیت کنید که البته می کنید. خوشبختانه من شاهدم و می بینم که پیشرفت شما در علم خیلی خوب بوده و دنبال می کنید. «بنده به جهاددانشگاهی اعتقاد راسخ دارم، از اول تا حالا که ما جهاددانشگاهی را شناختیم بر اساس دین و تقوا بود، بر اساس دین و تقوا نگهش دارید». «جهاددانشگاهی از جاهایی است که ما به آن امید داریم برای آینده علمی کشور، بحمدالله آن نهال نورس امیدبخش (جهاددانشگاهی) امروز به درخت تناور و ثمربخشی تبدیل شده است» که اینها بخش کوتاهی از سخنان گهربار و حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب است که در کتابی با 71 صفحه گردآوری شده است.

وی ضمن اشاره به اینکه این نهاد ثمرات متعددی داشته، عنوان کرد: از جمله ثمرات انسانی آن تربیت دانشمندی عالم، با هوشی سرشار، نخبه ای برجسته، مدیری توانا، متعهد، با اخلاص و مؤمن، محققی خستی ناپذیر مرحوم دکتر سعید کاظمی آشتیانی، مؤسس و بنیانگذار پژوهشگاه رویان است. پژوهشگاه رویان برای ارائه هر چه بهتر خدمات درمان ناباروری به جامعه و دستاوردهای بزرگ ملی آن نظیر تولید، تکثیر و انجماد نخستین رده سلول های بنیادی جنینی در کشور و تحقیق گسترده در زمینه سلول های درمانی بیماری های مختلف از قبیل ضایعه قرنیه و عوارض سکته قلبی، راه اندازی نخستین بانک خون بند ناف کشور و پیگیری طرح تولید نخستین جانوران شبیه سازی شده در خاورمیانه است. بیش از 50 هزار نوزاد در مراکز درمانی جهاددانشگاهی در سه دهه گذشته متولد شده است که باعث خوشحالی خانواده ها و مرم شده و از متلاشی شدن پیوند بسیاری از خانواده ها جلوگیری کرده است.

رییس جهاددانگاهی افزود: سالیانه هزاران زوج خارجی به مراکز مختلف درمان ناباروری جهاددانشگاهی در شهرهای مختلف مراجعه می کنند و حتی تعداد زیادی ایرانیان عزیزی که سالها در خارج از کشور مقیم هستند و همچنین مسلمانان خارجی برای درمان به این درمانگاه ها مراجعه می کنند. پژوهشگاه رویان دارای رتبه های ممتاز در جوامع علمی بین المللی بوده و دانشمندان و متخصصان جامعه علمی دنیا به توانمندی جوانان کشورمان اقرار کرده اند.

دکتر مسلمی نائینی با بیان اینکه مرحوم دکتر کاظمی آشتیانی را به حق می توان احیاگر حرکتی نو، روشی جهادگونه و دانش بنیان، مدیریتی جهادی، پیگیری خستگی ناپذیر و امیدوار در جهاددانشگاهی و در کشورمان دانست، گفت: وظیفه همه ماست که چنین نهادی را که رهبر معظم انقلاب بارها از آن تقدیر کرده اند راهبری کرده و حمایت کنیم و این فرهنگ را اشاعه و گسترش دهیم، چراکه در حال حاضر کشورمان نیاز حیاتی به چنین فرهنگی دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به هدف اساسی و اولیه جهاد که اعتماد به جوانان و تکیه بر مدیریت جهادی و تلاش عالمانه الهام گرفته از ایمان اسلامی بوده و تاکنون دستاوردهای برجسته در حوزه های پزشکی، مهندسی، علوم انسانی، علوم پایه و کشاورزی داشته که همه امیدآفرین و امیدبخش بوده، شعار امسال «جهاددانشگاهی الگوی پیشرفت؛ با ایمان، امید و اعتماد به جوانان» تعیین شده است. کار اصلی در جهاددانشگاهی اجرای طرح های تحقیقاتی کاربردی دانش بنیان و بر زمین مانده است که نیازی از جامعه در حوزه های مختلف را برطرف کرده است. علاوه بر این دستاوردهای علمی بسیاری مانند مقالات علمی و پژوهشی با رتبه های بین المللی بر اساس کارهای تحقیقاتی مورد نیاز کشور، کتب و ثبت اختراع در سطح ملی و بین المللی و مجری کنفرانس های علمی و خارجی با حضور دانشمندان از سراسر جهان است.

رییس جهاددانشگاهی با بیان اینکه در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، جهاددانشگاهی بدون تجربه مشابهی در پیش از انقلاب با نظر امام (ره) و توسط تعدادی از جوانان تحصیلکرده در 16 مردادماه سال 1359 تأسیس شد، بیان کرد: ایجاد چنین نهاد تحقیقاتی کاربردی در وضعیت تحریم کامل ابتدای انقلاب که دسترسی به علم و فناوری و صنعت نداشتیم و کشورها ما را در تنگنای سختی قرار داده بودند کار دشواری بود، اما خوشبختانه جهاددانشگاهی توانست در این تنگنا و تحریم ها موفقیت های بسیاری داشته باشد. جهاددانشگاهی در زمان جنگ تحمیلی اقدامات بزرگی را در ساخت تجهیزات نظامی، رمزخوانی، مصاحبه با اسرای جنگی و ارائه اطلاعات آنها به سران نظامی کشورمان انجام داده است. همچنین اعزام نیرو به جبهه چه نیروهای تخصصی در حوزه های فنی و پزشکی و چه نیروهای رزمی. تجدید طراحی و اصلاح خط تولید موشک کاتیوشا و آرش، طراحی و ساخت مین هوایی، بالون هیدروژنی جهت پدافند غیر عامل در مقابل نفوذ هواپیماها از ارتفاع پایین، شناسایی سیستم و رمزگشایی دستگاه بیسیم راکال ارتش عراق که از پیشرفته ترین دستگاه های بیسیم بود. همچنین طراحی ساخت انواع پناهگاه و سنگر پیش ساخته، طراحی و ساخت بلدوزرهای کنترل از راه دور از جمله دستاوردهای این نهاد است.

دکتر مسلمی نائینی ضمن اشاره به اینکه جهاددانشگاهی بیش از 100 شهید به انقلاب اسلامی در زمان جنگ تحمیلی تقدیم کرده است، گفت: در 27 دی ماه سال 1365 رژیم بعثی عراق کارگاه جهاددانشگاهی در دانشگاه تبریز را بمباران کرد که 22 نفر از همکاران عزیز به شهادت رسیدند. حوزه فرهنگی جهاد هم سبقه طولانی و درخشانی در جهاددانشگاهی دارد. خبرگزاری های دانشجویی، خبرگزاری ایکنا یا خبرگزاری تخصصی قرآن و مرکز افکارسنجی همه از جمله مجموعه های فرهنگی جهاددانشگاهی است. همچنین جهاددانشگاهی دارای 2 دانشگاه بزرگ، 6 موسسه آموزشی و مرکز علمی و کاربردی و 157 مرکز آموزشی کوتاه مدت عمومی و تخصصی در سراسر کشور و به عنوان یک شبکه آموزشی جامع در کشور نقش بازی می کند.

وی در ادامه یادآور شد: در دهه 70 کار بر روی فرستنده های رادیویی موج متوسط آغاز شد که محدودیت های بسیاری در آن زمان وجود داشت و پس از بارها شکست و عدم موفقیت با توکل بر خدا و همت و تلاش جهادگران و حمایت یکی از معاونین محترم وقت صداوسیمای کشور، خوشبختانه اجرا شد و در حال حاضر تقریباً کل پهنه کشور توسط فرستنده های بومی ساخته شده توسط جهاددانشگاهی پوشش داده شده است. همچنین طراحی و ساخت این فرستنده ها تماماً توسط جوانان شما در جهاددانشگاهی انجام گرفته است. در خصوص فرستنده های تلویزیونی نیز یک طرح منحصر بفرد و مقرون به صرفه برای روستاهای مناطق دورافتاده فاقد پوشش تلویزیونی انجام شده به نام طرح «شهید هادی» که هم اکنون بیش از 200 روستا در خراسان شمالی و سیستان و بلوچستان که از پوشش سیمای جمهوری اسلامی بهره می برند.

رییس جهاددانشگاهی ضمن اشاره به اینکه در حوزه صنایع نفتی نیز طرح های کلانی اجرا و یا در حال اجراست، خاطرنشان کرد: پژوهشگاه های بزرگی در جهاددانشگاهی مشغول به کار هستند که از جمله آنها پژوهشگاه رویان، پژوهشگاه علوم انسانی و پژوهشگاه علوم ابن سینا و همچنین پژوهشکده های متعددی که از جمله آنها پژوهشکده ذخایر ژنتیک و پژوهشکده معتمد هستند.

دکتر مسلمی نائینی در پایان گفت: ان شاءالله با توکل بر خدا و عنایت حضرت ولی عصر (عج) و حمایت مدیران کشورمان و تلاش با برنامه، عالمانه و تحول آفرین همکاران جهادگر چلّه دوم جهاد را پویاتر و موفقیت آمیزتر از قبل ، پیش خواهیم برد.


نظر شما :