وزیربهداشت: اولین گام در افزایش بهره‌وری ایجاد زیرساخت برای توسعه انسانی است

۱۴ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۵:۲۷ کد : ۱۵۷۸۷ پر بازدیدترین اخبار اخبار دانشگاه
وزیر بهداشت با بیان اینکه اولین گام در افزایش بهره‌وری ایجاد زیرساخت برای توسعه انسانی است، گفت: اگر به این موضوع توجه نشود، نمی‌توان با در و دیوار و سامانه نسبت به افزایش بهره‌وری اقدام کرد.
وزیربهداشت: اولین گام در افزایش بهره‌وری ایجاد زیرساخت برای توسعه انسانی است

به گزارش ایسنادفتر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دکتر سعید نمکی در نخستین جشنواره بیمارستان بهره‌ور در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه دیدگاه وابسته به بیمارستان باید در وزارت بهداشت به توجه و تمرکز بر جامعه تغییر کند، اظهار کرد: باید با توسعه طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» به جامعه برگردیم. به عبارت دیگر سامانه توسعه بهره‌وری باید در درون خانه و جامعه نیز دیده شود.

وی در مراسم رونمایی از نخستین سامانه مدیریت هوشمند بیمارستانی(HIM) با اشاره به حضور دکتر زالی به عنوان ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن تقدیر از تلاش و دستاوردهای مدیران سابق دانشگاه، گفت: دکتر زالی به عنوان فردی تکامل یافته در مدیریت بهینه و به روز در نظام سلامت شناخته شده هستند.

نمکی ادامه داد: به عنوان فردی که سال‌ها عمر خود را صرف آموختن و قبول مسئولیت‌های اجرایی در جایگاه‌های مختلف کرده‌ام، معتقدم که فراتر از محیط بیمارستان باید به بهره‌وری نگاه کنیم.

وی با ذکر نام افرادی همچون مورگان شوستر که با قصد برنامه‌ریزی سال‌ها پیش وارد ایران شدند، اظهار کرد: نگاه این افراد در بهره وری با نگاه ما متفاوت بود، چراکه عدم بهره‌وری مساوی است با بی خبری، موضوعی که در بیان بسیاری از بزرگان ادبیات ما همچون خیام نیز دیده می شود.

بهره وری در هیچ‌جای دنیا به جز با انسان توسعه یافته فراهم نمی‌شود

وی با تاکید بر اینکه بهره وری در هیچ‌جای دنیا به جز با انسان توسعه یافته فراهم نمی شود، اظهار کرد: حتی همین سیستم های هوشمند بدون وجود انسان‌های توسعه یافته و معتقد در بهره‌وری میسر و محقق نمی شوند.

 وزیر بهداشت با اشاره به شش برنامه توسعه بعد از انقلاب و پنج برنامه توسعه‌ قبل از انقلاب، عنوان کرد: متاسفانه در هیچ‌کدام از این برنامه‌ها جایگاه انسان توسعه یافته مشخص نشده است. این در حالیست که انسان توسعه یافته محور بهره‌وری است.

وی با تقدیر از دستاورد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در راه اندازی سامانه مدیریت هوشمند بیمارستانی، تصریح کرد: در این سامانه باید در کنار توجه به ارتقای کیفیت به ارتقای رضایت گیرندگان خدمت یعنی مردم و بیماران توجه شود؛ چراکه این نوع بازخوردها به ما قدرتمندی بیشتری برای ادامه راه می‌دهد. بنابراین مهم‌ترین توصیه بنده این است که قبل از خود، مردم را ببینیم و در جهت نهادینه‌سازی این ارتباط دوسویه اقدام کنیم.

وی ادامه داد: اگر با رضایت ۸۰ تا ۹۰ درصدی بیماران و مراجعین روبرو بودیم، در آن زمان می توان در بهره وری و ارتقای آن موثر بود.

نمکی با اشاره به ضرورت تغییر دیدگاه نظام سلامت از نگاه بیمارستان محور به جامعه محوری، اظهار کرد: هزینه کردن در آموزش و پژوهش سرمایه گذاری محسوب می شود؛ درصورتیکه اثرات آن در یک پروسه ۳ تا ۵ ساله در اقتصاد ملی کشور قابل ارزیابی باشد.

وی با اشاره به آمار تربیت نیروی انسانی در نظام سلامت کشور اعم از تخصص، فوق تخصص و پزشک عمومی و غیره، تاکید کرد: باید ارزیابی شود که این مساله چقدر به ارتقای بهره‌وری ملی کمک کرده و تاثیر آن در GDP باید قابل محاسبه باشد.

به گفته وی، بررسی تربیت نیروی انسانی، توزیع و اعزام نیرو به استان‌ها و تهیه دستگاه های گرانقیمت از منابع عمومی و تاثیر آن در افزایش بهره وری یکی از مباحث جدی است که باید به آن پرداخته شود. به عبارت دیگر در آموزش علوم پزشکی باید به بهره‌وری فکر شده و در جذب نیرو و دانشجو نیز باید بررسی شود که این مساله تا چه میزان با منطق بهره‌وری هماهنگی دارد.

ضرورت ارزیابی بهره‌وری پژوهش‌های حوزه سلامت

وی با تاکید بر اهمیت توجه به هماهنگی پژوهش های نظام سلامت با بهره وری، اظهار کرد: باید بررسی شود که هزینه و ارزهای صرف شده برای ورود مواد اولیه و انجام پژوهش‌های حوزه سلامت تا چه میزان در ارایه خدمات سلامت تاثیر داشته و گره گشا بوده است. همچنین باید بررسی شود که مراکز تحقیقاتی حوزه سلامت تا چه میزان در ایجاد بهره‌وری و رفع مشکلات نظام سلامت نقش آفرینی می‌کنند.

وی با طرح این سوال که آیا افزایش تخت‌های بیمارستانی به معنای افزایش بهره‌وری است یا ارایه خدمت در درمان سرپایی، اظهار کرد: باید بررسی شود که کدامیک در نظام بهره‌وری اولویت بالاتری دارد. به عبارت دیگر برای بهره‌وری و تحقق آن باید به فراتر از بیمارستان فکر شود.

نمکی با تقدیر از این دستاورد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ایجاد ساختار مدیریت هوشمند بیمارستانی، ادامه داد: در تحقق ساختار هوشمند باید ظرفیت های خود را سنجیده و از تمام ظرفیت های خالی بهره‌مند شویم. این در حالیست که الان ۱۲ صدم درصد GDP صرف دارو می شود در حالیکه این رقم در کشورهای توسعه یافته چیزی حدود ۶ تا ۷ دهم است.

وی با تاکید بر ضرورت کاهش زمان بستری بیمار در بیمارستان، عنوان کرد: تربیت نیروی انسانی دارای مهارت برای کار با سیستم های هوشمند از دغدغه‌های دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وزیر بهداشت در خاتمه با تاکید بر اینکه باید با ساختار ادغام یافته به همه چیز نگاه کنیم، تصریح کرد: نباید بیمارستان را منفک از درمانگاه یا بخش‌های پیشگیری و آموزش نگاه کنیم، بلکه باید کل پکیج به صورت ادغام یافته و با هم دیده شود.


نظر شما :