در دوازدهمین همایش دانشجویی تازه‌های علوم بهداشتی مطرح شد

از تمام پتانسیل‌های علمی در سیاست‌گذاری‌های سلامت استفاده شود

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۸:۴۸ کد : ۶۷۷۵ پر بازدیدترین اخبار آموزشی زندگی سالم
دبیر علمی دوازدهمین همایش دانشجویی تازه‌های علوم بهداشتی کشور خطاب به دست اندرکاران نظام سلامت کشور خواهان رعایت عدالت در مشارکت کلیه پتانسیل‌های علمی در سیاست‌گذاری‌های سلامت حوزه‌های بهداشت و پیشگیری شد.
از تمام پتانسیل‌های علمی در سیاست‌گذاری‌های سلامت استفاده شود

به گزارش ایسناواحد علوم پزشکی شهید بهشتی، آتنا رفیعی‌پور، دبیر علمی دوازدهمین همایش دانشجویی تازه‌های علوم بهداشتی کشور اظهار کرد: بر هیچکس پوشیده نیست که آشنایی با دستاوردهای علمی روز در حوزه بهداشت و پیشگیری به رشد و ارتقای سلامت در جامعه کمک می‌کند و در این میان استفاده از پتانسیل‌های جوان و خلاقیت‌ها نیز ضروری است.

وی با بیان اینکه در همین راستا دوازدهمین همایش دانشجویی تازه‌های علوم بهداشتی کشور با شعار "دانشجوی خلاق کلید توسعه سلامت" برگزار شد، عنوان کرد: امسال ۶۷۰ مقاله از دانشجویان کلیه دانشگاه‌های کشور به دبیرخانه همایش ارسال شد که در ۵ پنل تخصصی بهداشت عمومی با ۴۶ درصد، بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار ۱۵ درصد، بهداشت محیط ۱۷ درصد، اپیدمیولوژی ۱۴ درصد و ارگونومی و سلامت در بلایا ۴ درصد ارائه شده‌اند. از این تعداد ۵۴۳ مقاله در مرحله نهایی پذیرش شد.

وی با بیان اینکه رعایت عدالت شرط داوری این دوره از همایش بوده است، ادامه داد: بر این اساس ۷۳ درصد داوران جشنواره از خارج دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انتخاب شدند. همچنین در این دوره از جشنواره امکان داوری و ابراز نظر کلیه مدعوین برای انتخاب پوستر برتر و امکان نمایه شدن مقالات جشنواره در سایت سیویلیکا فراهم شده است.

رفیعی پور در پایان خطاب به دست اندرکاران نظام سلامت کشور خواهان رعایت عدالت در مشارکت کلیه پتانسیل‌های علمی در سیاستگذاری‌های سلامت حوزه‌های بهداشت و پیشگیری شد و گفت: هر دانشجوی محقق می‌تواند کلید توسعه نظام سلامت در کشور باشد.

درخواست یک دانشجو از وزارت بهداشت:
مرجعی برای حل مشکلات نیروهای بهداشتی کشور تعیین شود
آینده شغلی نیروهای بهداشت ساماندهی شود

همچنین ایمان فرهی، دانشجوی بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این مراسم با بیان اینکه با انتخاب دکتر نمکی به عنوان وزیر بهداشت جریان امید و خرسندی در رگهای دانشجویان، کارکنان و پژوهشگران حوزه بهداشت جریان پیدا کرد، گفت: دکتر نمکی، بهداشت را می‌شناسد و اگر قرار باشد امیدی برای ارتقا و بهبود شرایط نیروهای بهداشتی داشته باشیم، در دوران وزارت ایشان محقق می‌شود.

وی با اشاره به افزایش آمار فارغ التحصیلان جویای کار رشته بهداشت، اظهار کرد: صدها کارشناس بهداشت در دانشگاه‌های علوم پزشکی زیر نظر اساتید تربیت می‌شوند و روند بکارگیری این فارغ التحصیلان تازه نفس در نظام ارائه خدمت آنقدر کند است که روز به روز بر آمار فارغ التحصیلان جویای کار افزوده می‌شود. این در حالیست که وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد پا را بر روی پدال تربیت دانشجوی بهداشت گذاشته‌اند. در شرایطی که هیچ فرصتی برای اشتغال جز نظام ارائه خدمات بهداشتی فراهم نیست به کدام آینده شغلی خود امیدوار باشیم.

وی با بیان اینکه رشته‌های درمان محور در جایگاه شغلی رشته‌های بهداشت وارد شده‌اند، ادامه داد: با وجود تربیت صدها کارشناس بهداشتی در دانشکده‌های کشور شاهدیم که رشته‌های درمان محور در جایگاه‌های شغلی کارشناسان و کارشناسان ارشد بهداشت عمومی و رشته‌های غیرمرتبط به نام ایمنی در جایگاه شغلی بازرسین بهداشت حرفه‌ای و ایمنی جای خوش کرده‌اند.

فرهی ادامه داد: اگر قرار بر ساماندهی آینده شغلی نیروهای بهداشتی نیست و قرار است رشته‌های دیگر در جایگاه شغلی بهداشت مشغول شوند، چرا دانشجوی بهداشت تربیت می‌کنند؟ طرح ممیزان بهداشتی و همچنین طرح تحول سلامت با تمام مزایا و معایب فرصتی را برای مشارکت بخش خصوصی برای جذب و بکارگیری رشته‌های بهداشتی فراهم کرد. این رخداد نه تنها امنیت شغلی، تکریم جایگاه بهداشتیان و حفظ کرامت آنها را تهدید کرده بلکه هر روز شاهد اخبار کسر حقوق، تعدیل نیرو و برخورد ناشایست بخش خصوصی با نیروهای بهداشت هستیم.

وی خطاب به مسئولان وزارت بهداشت، عنوان کرد: خواهشمند است هرچه سریع‌تر مرجعی برای حل مشکلات ۱۲ هزار نیروی خدماتی و شرکتی ایجاد کنید تا شاهد برخورد سلیقه‌ای با حرفه نیروهای بهداشتی نباشیم.

این دانشجوی بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به فعالیت‌های پژوهشی در حوزه بهداشت، گفت: خوشبختانه فعالیت پژوهشی حوزه بهداشت چشم گیر بوده و همایش تازه‌های علوم بهداشتی برای دوازدهمین سال نماد این توانمندی علمی متخصصین بهداشتی در تولید علم پیشگیری است.

وی با طرح این سوال که وزارت بهداشت چه برنامه‌ای برای بهره گیری از یافته‌های مطالعات محققاین کشور دارد؟ ادامه داد: آیا می‌توان ادعا کرد وضعیت ارائه خدمات بهداشتی بدنه وزارت بهداشت مبتنی بر یافته‌های پژوهشی محققان بهداشتی است؟

این دانشجو با اشاره به نبود کنترل مطلوب بیماری‌های واگیر و غیرواگیر در کشور، اظهار کرد: با وجود تاکید مقام وزارت به کنترل بیماری‌های واگیر و غیرواگیر، متأسفانه مدیریت نظام بهداشت و درمان نگران نیاز شدید مراکز و پایگاه‌های سلامت به نیروی انسانی جدید نیست، از طرفی اکثر مدارس کشور خالی از متخصصین بهداشت هستند، آیا وزارت بهداشت برنامه‌ای برای تأمین نیروی حوزه بهداشت در کشور دارد یا همچنان نگران کمبود پزشک، پرستار و کادر درمان بر بالین بیمار است.

ایمان فرهی با اشاره به نگرانی از وضعیت ۶۰ هزار کاردان و کارشناس رشته بهداشت، خاطر نشان کرد: نگرانیم که هیچ تشکل قانونی پشتیبان، متولی و سامان دهنده وضعیت ۶۰ هزار کاردان و کارشناس بهداشت نیست، نه دولت و مجلس اجازه تأسیس سازمان بهداشت را می‌دهد و نه مسئول و نهادی در وزارت بهداشت متولی مسائل حرفه‌ای آموزشی و تخصصی نیروهای بهداشتی است.

انتقاد رییس دانشکده بهداشت علوم پزشکی شهید بهشتی:
استثمار نیروهای بهداشتی با طرح غلط خصوصی سازی وزارت بهداشت

دکتر اکبر اسلامی، رئیس دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز با بیان اینکه مبحث بهداشت و جامعه متخصصین آن در سطح وزارت بهداشت جایگاه مطلوبی ندارند، گفت: متاسفانه به دنبال طرح برون‌سپاری وزارت بهداشت، در شرایط فعلی نیروهای بهداشتی توسط طرح غلط خصوصی سازی به استثمار کشیده می‌شوند.

اسلامی با بیان اینکه این همایش بستری است برای تبادل آرا، نقطه نظرات و تازه‌های بهداشتی در قشر دانشجو و همچنین بستری برای شکوفایی استعدادهاست، اظهار کرد: طی سال جاری به دلیل تجمیع دانشکده‌های بهداشت و ایمنی محور جدیدی با عنوان ارگونومی و سلامت در بلایا به موضوع همایش اضافه شده است.

وی با بیان اینکه مبحث بهداشت و جامعه متخصصین آن امروزه در سطح وزارت بهداشت جایگاه مطلوبی ندارد، اظهار کرد: در بحث سلامت مادر و کودک اقدامات ساده تکنسین و کارشناس بهداشت یا یک بهورز با ابزارهای خیلی ساده منجر به ارتقای سلامت مادر و کودک شده، به گونه‌ای که با اندازه‌گیری یک وزن ساده یا دور سر نوزاد بسیاری از داده‌های بهداشتی به دست آمده و در نهایت می‌توان باعث ارتقای شاخص نظام شبکه بهداشت در کشور شد.

اسلامی با اشاره به یک نمونه در این رابطه، گفت: به طور طبیعی ۸۰ درصد مادران می‌توانند زایمان طبیعی داشته باشند، ولی به دنبال دیده نشدن بهداشت این شاخص بالعکس شده است.

رئیس دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مشکلات نظام سلامت در بهداشت دهان و دندان، گفت: به عنوان نمونه رشته "بهداشت دهان و دندان" برای پر رنگ‌تر شدن دندانپزشکان در نظام سلامت، از دانشگاه‌های کشور حذف شد.

اسلامی با اشاره به طرح برون‌سپاری در وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: یک اشکال اساسی که در نظام بهداشت رخ داده، واگذاری برخی امور به بخش خصوصی یا برون سپاری است. بهداشت جزو وظایف و اختیارات حاکمیتی وزارت بهداشت و نیروهایی است که در دانشکده بهداشت تربیت می‌شوند. در حالی که در شرایط فعلی این نیروهای بهداشتی توسط طرح غلط خصوصی‌سازی به استثمار کشیده می‌شوند. همچنین بسیاری از شاخص‌های بهداشتی بهبود یافته گذشته شامل محیط حرفه‌ای، تغذیه و بهداشت مواد غذایی به شدت در حال افت است.

وی ادامه داد: اگر در حوزه تأمین دارو برون‌سپاری می‌شد، تحریم هیچ وقت به روی دارو اثر نمی‌گذاشت، چراکه ملت‌ها همدیگر را تحریم نمی‌کنند بلکه دولت‌ها هستند که درگیر این مسائل می‌شوند. هرچند که تحریم‌ها به صورت غیرمنطقی بر کشور ما تحمیل شده، ولی اگر بحث درمان و دارو را به صورت دقیق و صحیح برون سپاری می‌کردیم، هیچ مشکلی برای ما بوجود نمی‌آمد.

اسلامی در پایان با بیان اینکه با ساخت مراکز تولید داروهای ضد سرطان یا درمان این بیماری و یا ساخت مراکز قلب پیشرفته نمی‌توان از بروز و شیوع بیماری غیرواگیر جلوگیری کرد، گفت: اقدامات کوچک نیروهای بهداشت است که می‌تواند بروز و شیوع بیماری‌های غیر واگیر را مهار کند.

انتهای پیام

کلید واژه ها: علوم بهداشتیدانشکده بهداشت و ایمنی


نظر شما :